ورود و ثبت نام
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .
تاریخ های مهم
تاریخ شروع ثبت نام در جایزه
13 آبان 1402
تاریخ شروع دریافت اثر در جایزه
22 بهمن 1402
آخرین مهلت ثبت نام
12 اردیبهشت 1403
آخرین مهلت ارسال اثر
12 اردیبهشت 1403
تاریخ برگزاری

1403/03/04

مظلومیت مضاعف و کرامت پایدار

8 فروردین 1403

ولادت با سعادت امام حسن مجتبی علیه السلام


به نام یگانه پایدار

جهاد، مقاومت و پایداری در زندگی فردی و اجتماعی در گونه های مختلفی ظهور و بروز پیدا می کند. انسان مقاوم و جهادگر تمام روزگار به یک شیوه، کار و تلاش نمی کند. به عبارتی این امور بیش از آن که مصادیق خارجی و بیرونی داشته باشند برخواسته از درون و پایگاه انسانی افراد هستند. به عبارتی انسان مقاوم و پایدار انسانی است که با روحیه مقاوم و جهادگر خود، نقاط مختلف و متنوع اجتماعی سیاسی را در تاریخ زیست خود تجربه می کند و در پیشگاه خداوند، با تمام رفتارهایش یک شخصیت کامل و ثابت و پایدار است. در میان ائمه هدی نیز گاهی تصمیمات آن بزرگواران حتی به مذاق برخی نزدیکان و به ظاهر شیعیان هم خوش نمی آمد و نه تنها مورد بی اعتنایی این افراد قرار می گرفت که گاه تاریخ شاهد تعابیر تلخ و زشت از سوی این افراد نسبت به امام بوده است. در این میان شاید کمتر امامی مانند امام حسن مجتبی (ع)، مورد مظلومیت مضاعف از سوی دوست و دشمن واقع شده است. رشادت ها، جانبازی ها و مجهادت هایی که در تاریخ حیات امام حسن عیه السلام قبل از امامت و بعد از امامت ثبت شده است نشانگر این است که ایشان شجاع ترین فرد زمانه خود بوده اند و اتفاقا همین شجاعت بی مانند و دیگر ویژگی های که در ذیل عنوان امامت بر دوش آن حضرت قرار داشت، باعث شد تا صلح اجباری معاویه را بپذیرند. تاریخ پس از صلح امام حسن علیه السلام به دو نیم تقسیم شد. نیمی طرفدار زر و زور و ریای معاویه و نیمی پذیرای حرکت امام معصوم.

دبیرخانه جایزه دانشگاهی شهید بهروز مرادی ضمن تبریک ولادت با سعادت امام حسن مجتبی علیه السلام، از همه اهالی فکر و فرهنگ و هنر دعوت می کند تا سیمای اندیشه و عمل آن امام بزرگوار را به عنوان الگوی کامل پایداری و مقاومت در قالب هنر به جهانیان نشان بدهند. امروز کرامت و مهربانی او نسبت به همه، بخشش بی انتها و دستگیری بی مانند او و لطف و دستگیری او که تاریخ کمتر به خود دیده، از مصادیق مهم پایداری و مقاومت است. و هر که این مسیر را طی کند، امروز و همیشه انسان مقاومی خواهد بود.

 


33
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 
پوستر
روایت پایداری
نشریه جلوه گاه
کتابخانه پایداری
روز شمار جایزه
تا روز برگزاری جایزه :تا پایان ثبت نام در جایزه:تا پایان مهلت ارسال اثر:


تماس با ما
 
دبیرخانه 031-36262552
مسئول وبگاه
031-32218344
 آدرس ایتا

 https://eitaa.com/mbprize

 ایمیل  MBprize@aui.ac.ir
 آدرس  

اصفهان، خیابان حکیم نظامی، چهارراه خاقانی، نبش کوچه کلیسا وانک، دانشگاه هنر اصفهان،

کدپستی: 8173887681 ؛ دبیرخانه جایزه دانشگاهی شهید بهروز مرادی

 

دانشگاه هنر اصفهان